Articole
Sondaj
Licitatii / Vanzari
Intrebari
Concursuri / Clasamente
Uniuni / Cluburi
Galerie Foto/Video
Sfatul Medicului
Opinia Specialistului
Pagina principala Materiale Video Crescatorii Diverse English Section Chinese Section FRSC Expozitii For Fun Porumbei de top Comentariile etapei Pagina incepatorului Porumbei pierduti Romania In Direct Contact



Newsletter

Introduceti adresa de email pentru a primi ultimile noutati de la Romanian Racing Pigeons.
Pe cate columbodroame veti participa in 2019?
1
2
3
4
Nu voi participa

Rezultate sondaj

ACKA - porumbei de agrement si ornament
UNIUNEA COLUMBOFILILOR PROFESIONISTI DIN ROMANIA
Crescatoria MUNTEAN VASILE - Sibiu
Brieftaubenmarkt - Germany
Cupe-medalii-For-Champions
Freialdenhofen & Sohnen - Germania
Produse columbofile Corabia
Site-ul columbofil EBPigeon.com
Site columbofil www.chinaxinge.com
FarmaVet - produse de uz zooveterinar si ptr porumbei
Firma YU YING IMPEX SRL - Accesorii columbofile
Campionul national domnul Bogdan Ciobanu, Suceava
Crescatoria TITA - ANDU
Columbodromul international TRANSILVANIA
Columbofil Banc Marius Dej
Columbodromul GOLDEN RACE, Urlati, Prahova
Produse Porumbei CORABIA
Columbodromul SITGES PARADISE
Columbodrom PIGEON BEST - Prahova
Columbodromul SUPREM
Columbodromul international ORIZONT - Baicoi, Prahova
Columbodromul international BRASOV
Dr Adrian Colniceanu produse columbofile

Interviu cu maestrul Mihai Vasiliu - Botosani - partea a 3-a


15:16, Joi, 22.01.2009

 

INTERVIU
cu maestrul emerit al sportului columbofil, domnul VASILIU MIHAI,
din localitatea Catamarasti Vale, Jud. Botosani
 
 
PARTEA 3
 
 
            11. Ce tipuri de concursuri preferati ?
 
            Am jucat bine la demifond, general, fond si mare fond dar am preferat concursurile de fond si mare fond si satisfactiile nu m-au ocolit. Vi le redau mai jos :
           
Titluri si distinctii obtinute pe plan national si international
 
-         Diploma de onoare si medalia `Meritul Columbofil` in anul 1978;
-         Diploma de onoare si medalie la Olimpiada Columbofila de la Katowice din Polonia din 1989, cu femela 309940–86;
-         Diploma de onoare si medalie la Olimpiada Columbofila din Olanda in anul 1995, cu femela 87 – 91;
-         Membru de onoare al U.F.C.R.;
-         Presedinte de onoare al U.F.C.R.;
-         Maestru Emerit al Sportului Columbofil;
-         Multiplu campion national Categoria Fond.
 
-         Top 10 `National` (crescatori si porumbei) in perioada 1983 – 1994 de 34 de ori in primii 10.
 
 
 
Premiul de excelenta obtinut pentru intreaga activitate columbofila primit la Brasov, in 2006
 
 
 
Rezultate obtinute in concursurile de fond si maraton in perioada 1983 – 1994:
(Aceste concursuri au fost organizate pe zone cu participarea columbofililor din 5 asociatii judetene: Bacau, Botosani, Iasi, Neamt si Suceava).
 
1983        1. Budapesta -ang. 5 - cls. 2 - loc. 30, 33 (concurs national)
2. Varsovia I - ang. 14 - cls. 9 - loc. 2, 25, 40, 47, 58, 63, 79, 87
3. Varsovia II - ang. 20 - cls. 14 - loc 2, 3, 4, 6, 8, 17, 26, 40, 48, 49, 58, 65, 70
4. Gdansk - ang. 14 - cls. 6 - loc 6, 9, 19, 39, 43 (a fost primul concurs national)
            La crescatori m-am clasat pe locul 1 4 cls. Din echipa de 5 porumbei angajati
 
1984        nu s-au organizat concursuri de fond
 
1985 1. Varsovia - ang. 10 - cls 6 - loc 1, 29, 70, 71, 145, 171
                        2. Varsovia II - ang. 12 - cls. 8 - loc 1, 2, 22, 27, 37, 82, 100, 117
                        3. Varsovia III - ang. 17 - cls. 10 - loc 40, 43, 70, 91, 103, 113, 118, 130
                        4. Gdansk I - ang. 14 - cls. 9 - loc 6, 10, 20, 21, 30, 74, 120, 130, 204
                        5. Varsovia IV - ang. 6 - cls. 6 - loc 1,26,53,74,131 132
                        6. Gdansk II - ang. 9 - cls. 6 - loc 8, 9, 24, 46, 75, 104
 
            1986   1. Varsovia I - ang. 14 - cls. 9 - loc 3, 59, 70, 102, 117, 145, 143, 165, 167
                        2. Varsovia II - ang 12 - cls 8 - loc 1, 6, 50, 88, 101, 151, 158
                        3. Dzialdovo - ang. 6 - cls. 2 - loc 2, 18
                        4. Gdansk I - ang. 10 - cls 6 - loc 3, 26, 69, 103, 126, 136
                        5. Gdansk II - ang. 9 - cls. 3 - loc 1, 23, 35
 
            1987   1. Varsovia I - cls 5 - loc 37, 38, 69, 76, 114
                        2. Varsovia II - cls. 4 - loc 5, 11, 56, 69
                        3. Gdansk I - cls. 4 - loc 18, 55, 67, 103
                        4. Gdansk II - cls. 3 - loc 53, 83, 85
                        5. Bialystok - cls. 1 - loc 1
 
            1988   1. Varsovia I - ang. 8 - cls. 6 - loc 2, 7, 13, 146, 171, 293
                        2. Varsovia II - ang. 8 - cls. 6 - loc 2, 3, 10, 12, 81, 139
                        3. Gdansk I - ang. 8 - cls. 5 - loc 3, 22, 28, 67, 158
                        4. Bialystok - ang. 4 - cls. 2 - loc. 9, 80
                        5. Gdansk II - ang. 5 - cls. 3 - loc 2, 4, 12
 
            1989   1. Varsovia I - ang. 10 - cls. 7 - loc 1, 35, 76, 82, 97, 242, 294
                        2. Varsovia II - ang 9 - cls 6 - loc 46, 49, 58, 61, 95, 101
                        3. Gdansk I - ang. 6 - cls. 4 - loc 16, 47, 55, 71
                        4. Gdansk II - ang. 5 - cls. 4 - loc 20, 34, 46, 54
                        5. Gdansk III - ang. 5 - cls. 5 - loc 19, 21, 22, 27, 66
 
            1990   1. Gdansk I - ang. 14 - cls. 10 - loc 2, 8, 16, 21, 30, 75, 145 etc.
                        2. Gdansk II - ang. 9 - cls. 5 - loc 9, 11, 40, 69, 107
                        3. Gdansk III - ang. 7 - cls. 5 - loc 5, 12, 18, 20, 41
                        4. Gdansk IV - ang. 7 - cls. 5 - loc 4, 12, 27, 31, 39
 
1991      1. Suwalki - ang. 12 - cls. 9 - loc 1, 2, 17, 25, 43, 45, 96
2. Varsovia - ang. 7 - cls. 6 - loc 1, 12, 29, 32, 78, 326
3. Gdinya I - ang 7 - cls 5 - loc 14, 15, 17, 47, 74
4. Gdinya II - ang. 5 - cls. 3 - loc 2, 5, 12
 
1992      1. Varsovia - ang. 16 - cls. 10 - loc 10, 14, 40, 51, 83, 92, 112, 119, 130, 145
2. Gdinya - ang. 11 - cls 3 - loc 5, 51, 79
 
1993      1. Varsovia I - ang. 17 - cls. 5 - loc 6, 57, 87, 140, 185
2. Varsovia II - ang. 14 - cls. 10 - loc 12, 16, 33, 35, 42, 57, 114, 121, 130, 167
3. Torun I - ang. 10 - cls. 8 - loc 2, 5, 7, 45, 66, 91, 93, 95
4. Torun II - ang 8 - cls. 8 - loc 1, 8, 10, 13, 15, 39, 51, 59
 
1994      1. Varsovia I - ang. 13 - cls. 10 - loc 3, 16, 36, 40, 66, 83, 98, 108,127, 206
2. Varsovia II - ang. 10 - cls. 8 - loc 1, 4, 14, 27, 117, 128, 192
3. Torun I - ang. 8 - cls. 4 - loc 23, 57, 106, 131
4. Torun II - ang. 6 - cls. 4 - loc 4, 5, 8, 10
 
 
 
Impreuna cu domnul Dan Ciobanu, venit in vizita la Catamarasti Vale
 
 
 
Porumbei ce s-au clasat pe locul I in concursurile de fond
 
1.      48-65 M          loc I Budapesta, 1969, `Bricoux`
2.      497-66 F         loc I Budapesta, 1971, `Fabry`
3.      59173-70 M    loc I Bratislava, 1971, `H. Desmet`
4.      67158-71 M    loc I Budapesta, 1972, `Bricoux`
5.      67138-71 M    loc I Bratislava, 1972, `H. Desmet`
6.      84135-72 M    loc I Budapesta, 1974, `Fabry`
7.      67174-71 M    loc I Brno, 1974, `Fabry`
8.      95283-71 M    loc I Varsovia, 1974, `van Bruaene`
9.      37668-74 M    loc I Budapesta, 1975, `H. Desmet`
10. 84131-72 F     loc I Budapesta II, 1975, `Fabry`
11. 7966-72 F       loc I Budapesta II, 1976, `Bricoux`
12. 7969-72 F       loc I Kolin, 1976, `Bricoux`
13. 67184-71 F     loc I Budapesta I, 1976, `Fabry`
14. 144272-73 M loc I Szekesfekelvar, 1977, `v.d. Espt`
15. 304750-83 F   loc I Varsovia I, 1985, `N. Norman`
16. 304713-83 F   loc I Varsovia II, 1985, `J. Rijckaert`
17. 304750-83 F   loc I Varsovia I, 1985, `N. Norman`
18. 304750-83 F   loc I Varsovia II, 1986, `N.Norman`
19. 304713-83 F   loc I Gdansk I, 1986, `Rijckaert`
20. 18622-82 F     loc I Bialystok, 1987, `Stichelbaut`
21. 309905-86 M loc I Varsovia I, 1989, `Rijckaert`
22. 51253-87 F     loc I Suwalki, 1991, `Rijckaert`
23. 51253-87 F     loc I Varsovia, 1991, `Rijckaert`
24. 87-91 F           loc I Torun II, 1993, `Rijckaert`
25. 95-91 M          loc I Varsovia I, 1994, `M. Demeyere`
 
 
 
Una dintre cele mai bune porumbite din crescatoria maestrului Vasiliu, 304713-1983
 
 
 
 
 
O parte dintre trofeele din locuinta maestrului







Interviu columbofil cu domnul LUPOI CONSTANTIN, FCPR Piatra Neamt - partea 1Interviu cu multiplul campion national, domnul Romulus MATEI, FCPR Cluj, partea a 2-a Interviu cu domnul TAPU LUCIAN, membru al clubului columbofil CSC SIRNA afiliat la UCPR PrahovaInterviu cu domnul Petre Petre, localitatea Floresti, FRSC Giurgiu - partea a 3 - aInterviu cu domnul Marius Tunduc - FCPR - localitatea Grosi - Bihor - partea a 3-a


Comentarii

postat la 23:26, Marti, 10.02.2009 de sile69

Nume
Email
Comentariu
Cod securitate
Cod securitate

Contact - Regulament
Copyright © 2008 - 2019 RRP. Toate drepturile rezervate.